o chorobach kości

W ciągu całego życia jesteśmy wystawieni na ryzyko zachorowania różnorakiego rodzaju. Schorzenia kości także nie są osobliwością. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie organizmu ludzkiego.
Budujące części kostne zawierają składniki mineralne, i pomimo, że cyklicznie odnawiają się to bywają narażone na atak przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie odmiennego typu. Do najczęściej występujących należą przyczyny: o charakterze dziedzicznym, wynikające z niedoborów witamin i minerałów, wywołane modyfikacjami w układzie hormonalnym oraz związane z przemianą materii, a także nowotworowe. Z wiekiem wzrasta prócz tego zagrożenie wystąpieniem osteoporozy.
najdelikatniejsze koś›ci
Stan ten może wywoływać zwiększoną podatność na złamania kości. Początkowe fazy rozwoju choroby wielokrotnie pozostają niezauważane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – niedoceniony. Niestety, gdyż najbardziej satysfakcjonujące wyniki pozwala uzyskać wcześnie rozpoczęte leczenie. Kluczowe jest jednak głównie prowadzenie działań zapobiegawczych. Wówczas nawet w starszym wieku będziemy mogli zachować sprawność fizyczną. Do poszczególnych części profilaktyki można zaliczyć: systematycznie podejmowane ćwiczenia ruchowe oraz właściwą, obfitującą w minerały oraz witaminy dietę. Dobrym posunięciem będzie też monitorowanie ciężaru ciała, ponieważ nadmiar kilogramów ma zły wpływ na układ ruchowy.

Dodaj komentarz